Prvni pomoc.info

Předání medailí „Za statečnost"

Policejní prezident brig. gen. Oldřich Martinů dnes ocenil medailemi „Za statečnost" pětici policistů. Čtyři z nich zachránili lidské životy. Jeden z oceněných byl vážně zraněn při výkonu služby.

Prap. Ing. Antonín Švrček a prap. Libor Weiser (oba z Inspektorátu cizinecké policie Břeclav) v listopadu 2008 zabránili sebevraždě muže, který se chtěl oběsit na mostní konstrukci u obce Brumovice. Policisté s ním začali vyjednávat a nakonec muži jeho záměr rozmluvili.

Prap. Jiří Škarka (z Inspektorátu cizinecké policie Jihlava) 9. ledna 2009 přijel k havarovanému kamionu na dálnici D1. Po nehodě z nákladního automobilu utekla převážená prasata. Zvířata se rozběhla po obou jízdních směrech dálnice. Prap. Jiří Škarka se pokusil zastavit vozidla, která jela ve směru od Prahy, aby nedošlo k jejich střetu se zvířaty. Přestože k zastavování použil všechny předepsané prostředky, byl sražen rychle jedoucím vozidlem, které z místa nehody ujelo. Prap. Škarka utrpěl vážná zranění obou dolních končetin a musel podstoupit dvě operace. Řidič vozidla se později sám přihlásil na policii.

Prap. Karel Jakubík a prap. Zdeněk Neubauer (z obvodního oddělení Benešov nad Ploučnicí) dne 4. července 2009 zachránili v obci Dolní Habartice muže, který se před rozvodněnou řekou Bystrou ukryl na strom. Protože hladina řeky se oproti normálu zvýšila o čtyři metry, strom začal podléhat silnému proudu. Oba policisté proto ihned skočili do rozbouřeného toku a dokázali muže dostat do bezpečí.

kpt. Bc. Jaroslav Ibehej

tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR

Zdroj: Policie ČR

 

Partnerské odkazy: toplinks     SuperLink